Автобусні екскурсійно-туристичні маршрути

БРОДИ – ІСТОРІЯ ПРИКОРДОННОГО МІСТЕЧКА

     Місто розташоване на межі Галичини та Волині і до 1918 року в його околицях проходив державний кордон між Австро-Угорщиною та Росією. Таке специфічне розташування Бродів сприяло бурхливому розвитку міжнародної торгівлі.

    У період Київської Русі на території Бродів існувало поселення, вперше згадане у «Повчанні Володимира Мономаха своїм дітям» (1084 р.). У 1584 році Броди отримало Магдебурзьке право. У цей період місто називалося Любич – за назвою родинного гербу Жолкевських. Але ця назва не прижилася. Пізніше власниками Бродів була родина Конєцпольських, за володіння якої міські укріплення перетворили на потужну цитадель, збудовану за зразками нового на той час голландського фортифікаційного мистецтва. Цю ідеальну місто-фортецю не могли здобути війська Богдана Хмельницького, а турки й татари обходили його стороною. З цього часу в місті збереглись руїни замку та частина оборонного валу. Окремий інтерес представляють храмові споруди, церкви: Воздвиження Чесного Хреста (XVІІ ст.), Різдва Пресвятої Богородиці (XVІІ – XVІІІ ст.), Святої Трійці (сер. XVІІІ ст.) Варто також відвідати старий центр міста з ярмарковою площею, рештки замкових споруд, гімназію, яку закінчив відомий австрійський письменник Йозеф Рот, рештки великої міської синагоги, старе єврейське кладовище (приблизно 20 000 поховань).

Тривалість: 1 день

Послугу пропонує:

Лемберг –тур
м. Львів
вул. Винниченка, 26/1
тел.(032)254 61 57
www. lemberg-tour.com.ua
 

“НАВКОЛО БРОДІВ “

Броди – Лешнів – Підкамінь – Язлівчик

      Броди. Огляд цього стародавнього міста слід починати з історико-краєзнавчого музею, одного з кращих в області. В Бродах, що збудоване як “ідеальне” місто-фортеця, також цікавими для шанувальників архітектури є замок Конєцпольських (1630р.), церква Пресвятої Богородиці (1600р.), оборонна синагога (1742р.), церква святої Трійці з дзвіницею (1726р.) та церква святого Юрія (1625р.).

     Лешнів. Поселення на місці колишньої палеолітичної стоянки захищається від світу чудово збереженими чотирикутними валами навколо міста (XVIIст.). Шанувальників старовини чекає велетенський костел Святого Матвія (1697р.), на даху якого виріс березовий гай.

     Підкамінь. Гігантський камінь-велетень висотою 17 метрів, з якого видно на багато кілометрів довкола, є візитною карткою селища. Але не лише ним і давніми печерами славиться Підкамінь. Тут зберігся величний комплекс монастиря Походження Древа Христа Господнього з костелом Вознесіння (1464р.), а також каплиця Св. Параскеви П’ятниці (1739р.). Одне з найцікавіших місць Галичини чекає на Вас.

     Язлівчик. Це маленьке село зустрічає цікавим дерев’яним костелом (1933р.), який забутий Богом і людьми повільно йде у небуття.

 Тривалість: 12 годин
Послугу пропонує:
 Крилос ком
пр.Чорновола, 7/321
тел.(032)260 04 10
www.vidvidat.com.ua
 

АРХІТЕКТУРНА СПАДЩИНА ДРОГОБИЧА

Дрогобич

   Пам‘ятки архітектури, збережені на терені міста Дрогобич, належить до найстаріших в регіоні: фортечна вежа ХІІІ – XVI ст., готичний костел XІV – ХVІ ст., споруджений на фундаменті давньоруського княжого терема, дерев‘яні церкви – Св. Юра XV – XVІІ ст., церква Воздвиження  Чесного Хреста  XVІІ ст., а також церква Св. Петра та Павла, Храм Пресвятої Трійці та ін. 

 Тривалість: 8-10 годин
Послугу пропонують:
 Посвіт Дрогобиччини
Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Бориславська,8
тел. (0324)41 02 63
http://posvitdr.at.ua

 

КРАЄЗНАВЧИЙ ТУР «ЧАРІВНІ  ДЖЕРЕЛА»

Дрогобич -  Трускавець

     Екскурсія «Чарівні джерела» поєднує відвідання Дрогобича та міста-курорту  Трускавець, де Ви ознайомитесь з мальовничою забудовою – віллами початку ХХ ст. та матимете можливість відвідати кювет з мінеральними водами.

Тривалість: 1 день
Послугу пропонує:  
 Кий Авіа Вест
м.Львів, пл. Галицька, 14
тел.(032)297 53 73
www.kawest.com.ua
 

У ГАЛИЦЬКУ ПРОВІНЦІЮ

Дрогобич – Трускавець

     Місто Дрогобич має давню історію. У давнину основою добробуту міста була сіль, якою торгували у всьому Галицькому краю та у багатьох країнах Європи. Саме топки солі є головною складовою герба Дрогобича.

   Соляна Жупа (ХІ ст.) – найстарше діюче підприємство України. В екскурсії включено вулиці та площі, які пов’язні з «українським Каменярем» Іваном Франком та «Галицьким Кафкою» Бруно Шульцем. На закінчення – прогулянка м.Трускавцем – найвідомішим бальнеологічним курортом України.

 Тривалість: 8-10 годин
Послугу пропонує:
 Лемберг –тур
м. Львів
вул. Винниченка, 26/1
тел.(032)254 61 57
www. lemberg-tour.com.ua

 

ШЛЯХАМИ ЖИТТЯ ТА ТВОРЧОСТІ ІВАНА ФРАНКА

Дрогобич – Борислав – Нагуєвичі

    Маршрут екскурсії пролягає місцями, що пов’язані з життям і творчістю генія української літератури Івана Яковича Франка. Під час екскурсії Ви дізнаєтесь про життя та творчість І.Франка, оглянете історичні та культурні пам’ятки міст та сіл, які відвідував письменник за життя, ознайомитесь з історією Львівщини кінця XX  - початку XXІ століття, відвідаєте  Музей- садибу Івана Франка в Нагуєвичах – місце народження  письменника.

Тривалість: 8-10 годин
Послугу пропонує:
 Кий Авіа Вест
м.Львів, пл. Галицька, 14
тел.(032)297 53 73
www.kawest.com.ua
 

 СВЯТОУСПЕНСЬКА  УНІВСЬКА  ЛАВРА

Унів

     Унів – одне з найстаріших відпустових місць в Україні. Народна легенда розповідає історію чудесного зцілення князя Лагодовського біля джерела. На знак вдячності князь заклав на чудотворному місці церкву і монастир. Зараз тут зберігається чудовий ренесансний  надгробок князя. Монастир оточений високими стінами з бійницями та оборонними баштами. Храм на території виглядає з-за стін витонченим та легким, а при огляді його зсередини монастирських стін вражає міцними, справді фортечними мурами, бійницями та оригінальністю архітектури.

     Збудовано монастир у XV ст. В Уневі є Свято-Успенська Лавра отців студитів Української Греко-Католицької Церкви. Місцевість та сам монастир вразять Вас спокоєм та надзвичайною красою. Сюди приходять, щоб долучитися до душевної тиші духовної цілісності та поклонитися чудотворній іконі Пресвятої Богородиці.

 Тривалість: 5-6 годин
Послугу пропонують:
 Вир мандрів
м.Львів, вул.Леся Курбаса, 8
 тел.(032)241 17 79
www.wyr.com.ua
Ельпіда
м. Львів, вул.Фурманська, 1а
тел.(032)240 30 66
http://elpida.lviv.ua
Кий Авіа Вест
м.Львів, пл. Галицька, 14
тел.(032)297 53 73
www.kawest.com.ua
 

Дитячий тур  «В ГОСТІ ДО СТРАУСІВ»

Жовква – Страусина ферма

     Екскурсія чудово підходить для малят та школярів. Обов’язковий пункт програми – відвідання страусиної ферми, де, крім страусів, дітки познайомляться з іншими тваринами, неодмінно залишить найкращі спогади про поїздку.

Тривалість:  6 годин
Послугу пропонує:  
 Кий Авіа Вест
м.Львів, пл. Галицька, 14
 тел.(032)297 53 73
www.kawest.com.ua
 

ЖОВКВА -  КРЕХІВ – СТРАДЧ

     м.Жовква – райцентр, в 32 км. на північ від Львова. 

   Жовква, як і кожне середньовічне місто, будувалося за принципом фортеці. За ретельно продуманим планом архітектора Павла Щасливого місто-фортеця мало високі оборонні мури, чотири брами – Львівську, Єврейську, Глинянку (або Краківську) та Звіринець. Перші дві та більшість міських мурів з вежами розібрали в кінці XVIII – на початку XIX ст. австрійці. Третю – на початку 1960-х рр., оскільки через неї не могли проїхати «совєтські танки».

     В 1594-1606 рр. у Жовкві виростає величний замок з неприступними стінами, який у своєму плані був великою квадратною спорудою з дитинцем посередині. На кутах замку стояли башти з прикрашеними золотом шоломами. Головний в‘їзд до фортеці був з боку через звідний міст над ровом. В‘їзна брама була гарно оздоблена, з гербом Жулкевських на  червоному мармурі. Південне крило замку служило великопанською резиденцією і було прикрашено колонним портиком зі сходами. По всій ширині крила містилась велика гетьманська зала, свідок урочистих подій і забав. Замок був оздоблений відповідно до смаків того часу: камінні підлоги і каміни, стіни, оббиті шкурами або шпалерами, багато цінних меблів, предметів мистецтва, бібліотека.

    У XVІІІ ст., коли замок належав литовським магнатам Радзивіллам, до палацу була добудована двохярусна галерея.

    Поруч з замком біля підніжжя гори був розбитий чудовий парк «Звіринець», де в вольєрах жили серни та олені. Пишні мисливські виїзди були улюбленим дозвіллям всіх власників замку.

    Під час Північної війни у Жовкіській фортеці знаходилась штаб-квартира російської армії, а в 1706 р. тут довго квартирував російський цар Петро І. Саме в цих стінах було розроблено план перемоги над шведським військом.

    З ХІХ ст. замок, як і все місто, почав занепадати. Але, незважаючи на руйнування часом і людьми, Жовківський замок вцілів. На сьогоднішній день він є частиною історико-архітектурного комплексу і вирішення проблем по його відновленню іде разом із реставрацією всього міста-фортеці.

    У Жовкві Ви прогуляєтеся вузенькими вуличками, де тісно переплелися культурні звичаї багатьох народів, поринете в особливу атмосферу середньовічного міста з величною історією, побуваєте у римо-католицькому храмі Св. Лаврентія, який ще називають «Маленьким Вавелем», побачите абсолютно унікальні фрески українського художника Юліана Буцманюка у церкві отців Василіан. Вас вразить один з найстаріших іконостасів України у церкві Св.Трійці.

     Крехів. Серед вкритих буково-сосновими лісами нагорбів Розточчя біля підніжжя гори Побійної розташовний архітектурний ансамбль Крехівського монастиря. Це комплекс, до якого входять чудові зразки галицької архітектурної школи XVІІ ст. – церкви Св. Миколая та дзвіниця, а також корпуси келій, господарські будівлі та давні оборонні мури з вежами, які притулились до лісистих пагорбів, багатих на джерела та печери.

    Засновниками Крехівського монастиря вважаються ченці Києво-Печерської Лаври Йоіль та Сильвестр. Вони ще у 1613 р. поселились у вирубаній у скалі печері за 12 км від м. Жовкви. З часом ченців стало більше, і вони збудували неподалік від печери церкву Св. Петра і Павла, а пізніше церкву Преображення і Троїцьку церкву. Тут же було зведено дзвіницю та келії монахів. Монастир був оточений великими фортечними мурами, які замикали чотири високі вежі. За його мурами не раз рятувалось багато людей, особливо під час нападів татар. У 1721 р. Крехівський монастир став греко-католицьким. З цього часу ще більше посилюється його релігійне значення. Монастир славився своїми Чудотворними іконами, яких у Крехові було три: дві ікони Богородиці (одна з Верхрати) та ікона Святого Миколая Великого. Була і монастирська бібліотека, що налічувала більше 400 книг, з великим архівом. Проте з часом монастир зазнав багато бід. Його грабували і поляки, і австрійці, і більшовики. У 1949 р. він був закритий, а в його спорудах розмістили дитячий будинок, згодом школу-інтернат для розумово-відсталих дітей.

     У Крехові Ви оглянете територію монастиря та живописною стежкою заповідника підете до святого джерела, де зможете набрати води з цілющими властивостями для себе та своїх близьких.

        Страдч. Історія заснування села сягає далеких княжих часів. Це село зазнало багато лиха і страждань, саме звідси взяло і свою назву. Тут захоплює краса навколишньої природи. У Страдчі є де помолитися, є на що подивитися, помилуватися природою і краєвидом. На самому верху Страдницької гори розташована церква, яку відзначали численні Римські Папи, надавши великі відпусти. На місцевому цвинтарі найстаріші могили  XVI ст.

    Біля воріт церкви з бронзової фігури Ісуса з хрестом починається хресна дорога. Під час хресної дороги можна побачити природну печеру, створену монахами.  Багато ще інших загадок чекає на віруючих та просто відвідувачів цього місця. У Страдчі гарна природа, вічнозелені сосни, яри і подекуди маленькі печери. Страдч знаходиться на території Яворівського Національного парку.

 Тривалість: 1 день
Послугу пропонують:  
 Аккорд-тур
м. Львів, вул. Новий світ, 15 оф.5
тел.(032)294 98 72
www.akkord-tour.com.ua
Алла
м.Львів, вул. Костюка, 2, тел.(032)297 08 18
www.alla.lviv.ua
Галінтур
м.Львів, вул. Олени Степанівни, 2
 тел.(032)272 19 41
www.galintour.lviv.ua
  Гал-Круїз
м.Львів, вул. Братів Рогатинців, 12/10
тел.(032)225 72 70
www.gal-cruise.com.ua
Гринтур
м. Львів, вул. Ів. Франка, 33/14
 тел.(032)276 20 40
www.gryntour.lviv.ua
Ельпіда
м. Львів вул.Фурманська 1а
тел.(032)240 30 66
http://elpida.lviv.ua
Інльвів
м. Львів, вул. Братів Рогатинців, 30/1
 тел. (032)235 76 35
www.inlviv.info
Кий Авіа Вест
м.Львів, пл. Галицька, 14
 тел.(032)297 53 73
www.kawest.com.ua
Лемберг –тур
м. Львів
вул. Винниченка, 26/1
тел.(032)254 61 57
www.lemberg-tour.com.ua

 

“КОРОЛІВСЬКА ЖОВКІВЩИНА”

Куликів – Жовква – Крехів – Воля-Висоцька – Рава-Руська – Потелич

     Куликів. Відомий своїми ковбасами та хлібом Куликів також славиться оборонним костелом св. Миколая (1538р.) та старовинним млином, який досі працює.

     Жовква.  “Ідеальне” місто доби Ренесансу, яке за кількістю архітектурних пам’яток займає друге місце після Львова. Жовква приваблює середньовічним замком Жолкевських (1594р.), який був резиденцією польського короля Яна ІІІ Собеського, також слід обов’язково відвідати кафедральний костел св. Лаврентія (1606р.) з падаючою дзвіницею та некрополем родин Собеських та Жолкевських.
    Цікавими для оглядання є також Василіянський монастир із церквою Св. Трійці (1612р.) та мощами святого Партенія, комплекс Домініканського монастиря з ранньобароковим костелом (1655). Заслуговують особливу увагу шедеври дерев’яної архітектури церква Різдва Богородиці (1705р.) та церква св. Трійці (1720р.). Жовква також славиться синагогою (1692р.), міськими мурами, вежами, Краківськими та Глинськими воротами, вона сподобається Вам так, як подобалася Яну ІІІ Собеському, Івану Мазепі, Петру І та Михайлу Хмельницькому.

     Крехів. Надзвичайно мальовниче та гармонійне місце, в якому розташований Крехівський монастир св. Миколая (XVII-XVIII ст.).  Це відомий в Україні та світі релігійний центр з двома чудодійними іконами. Слід відвідати також келії в “скалі Іоіла” та перлину галицької дерев’яної архітектури церкву Св. Параскеви з дзвіницею (1724р.).

      Воля-Висоцька. Це село на річці Свині славне своєю церквою Архістратига Михаїла (1598р.) з дзвіницею, іконостасом (1655р.), іконами І.Рутковича (1688-1689рр.), залишками стінопису (1611р.) та пам’ятником Петру Нестерову, який вперше в 1914р. виконав свою знамениту петлю під час першого в світі повітряного бою із застосуванням тарану проти австрійського барона Фрідріха фон Розенталя.

      Рава Руська. Прикордонна Рава також може похвалитися архітектурними пам’ятками: костелом Йосипа (1770р.), в якому колись знаходився чудотворний образ Богоматері святого розарію, церквою святого Юрія (1846р.) та костелом святого Михайла (1737р.). Романтики можуть помилуватися симпатичною Ратушею та віллою Стоксолінських.

      Потелич. Село здавна відоме виробами гончарів, ласкаво запрошує оглянути одну з найстаріших дерев’яних церков України – церкву святого Духа (1502р.) та дзвіницю церкви святої Трійці (1545).

 Тривалість: 1 день
Послугу пропонує:
 Крилос ком
пр.Чорновола, 7/321
тел.(032)260 04 10
www.vidvidat.com.ua
 

 ЗОЛОТА ПІДКОВА ЛЬВІВЩИНИ

Олесько –  Підгірці – Золочів

      Один із найцікавіших туристичних маршрутів Львівщини який включає:

     Олеський замок один із найстаріших збережених в Україні замків. Перша згадка про нього датується ХІV ст. Замок пережив монголо-татар, належав литовцям, довгий час полякам. Цей оборонний замок, вважається своєрідним ключем від Галичини та Волині, бо стоїть на перетині цих двох великих регіонів. В свій час належав таким відомим родам як Даниловичі, Собєські, Живуські. По-різному складалась доля замку протягом його існування. був він твердиною і воїном, що до останньої змоги відстоював свою незалежність; був він бранцем, за володінння яких змагались королі; був він розкішним палацом і королівською резиденцією; був він і бунтарем, що виношував плани свого визволення.

Із 70-х років розпочинається історія Олеського замку як музею. У музеї зібрані сотні унікальних творів живопису, скульптури, прикладного мистецтва XIV – XIX ст. Серед них – ікони, портрети, натюрморти, великі батальні полотна, меблі, гобелени, значна колекція скульптури львівської школи XIV – XVIII ст. Біля підніжжя пагорба причаївся монастир капуцинів, збудований на кошти Северина Жевуського. На території монастиря, оточеного трьохметровим муром, було два ставки та сад.

      Підгорецький замок, на відміну від Олеського, не був замком оборонного характеру, збудований у стилі пізнього ренесансу в XVII ст., вважався однією з найрозкішніших резиденцій Європи. Свого часу був власністю польського короля Яна III Собєського.

     Підгорецький замок розміщено на схилі мальовничого узгір’я, яке в північному напрямку каскадом спадає до розлогої долини. Він є домінантою ансамблю, що складається з парку XVII-XVIII ст., костелу Святого Йосипа (XVIII ст), заїзду (поч. XVIII ст.) та інших споруд. Мурований замок заснував у 1635 році коронний гетьман Станіслав Конєцпольський на місці давніших укріплень, що належали родині Підгорецьких.

     Зведення замку в Підгірцях пов’язують з іменами французького військового інженера Гійома де Боплана та італійського архітектора Андреа дель Акви.   Спочатку замок було задумано як ренесансно-барокову укріплену резиденцію типу замок-палац. За планувальною конфігурацією він мав форму квадрата, окресленого казематованими приміщеннями та чотирма наріжними бастіонами. Таким чином утворились невеликий замковий двір і відкрита тераса південної частини укріплення.

    У другій половині XVII ст. в часи визвольних воєн та набігів татарських і турецьких загонів замок зазнавав руйнувань і спустошень, але залишався однією з найрозкішніших магнатських резиденцій Європи. З 1682 року Підгорецький замок-палац перейшов у власність родини Собеських, а в 1720 році його власником став Вацлав Жевуський. При ньому в 1728-1779 рр. замок відновили, надбудували третій поверх і переобладнали інтер’єри. Вацлав Жевуський зібрав у замку колекцію картин, зброї, книг, меблів? перевіз сюди з Олеського замку частину мистецьких творів.

    Саме цей період перебудов і формування інтер’єрів привніс у первісну пізньоренесансну архітектуру пластичні мотиви бароко. В 1752-1766 рр. за проектом К. Романуса було зведено в барокових формах і костел Святого Йосипа та переплановано регулярний парк у ландшафтний. Пізніше через фінансову неспроможність родини Жевуських замок почав занепадати. Реставраційні роботи тут було проведено лише у 1865 році.

    Підгорецький замок-палац є унікальною пам’яткою XVII ст, в якій яскраво віддзеркалюється завершальний етап еволюції оборонних споруд, формування на їх основі розкішних маєтків-палаців.

 Золочівський замок збудований у першій третині 17 ст. як оборонна фортеця. В`їздова вежа, Китайський палац, великий житловий палац творять прекрасну ренесансну гармонію. Впродовж віків замок-фортеця був королівською резиденціэю, панською садибою, тюрмою, навчальним закладом. Нині Золочівський замок — музей-заповідник, відділення Львівської галереї мистецтв.

    У першій половині 17 ст. в Золочеві на місці старого дерев’яного замку було збудовано новий, який оточували потужні земляні вали, обкладені каменем, з бастіонами на кутах та ровами з водою. Замок збудований за проектом невідомого італійського архітектора на кошти Якуба Собєського у 1634 році як оборонна фортеця. У дворі замку є два палаци. Більший з них має назву Великого палацу, а напроти виїзної вежі знаходиться Китайський палацик – унікальна пам’ятка архітектури. Таких палациків налічується лише три в Європі (Сан-Сусі, Петергоф, Золочів). Палац має вигляд двоповерхової шпилястої ротонди з одноповерховими бічними прибудовами.

    Історія замку цікава і багата на історичні та романтичні пригоди. У Китайському палаці проведена реставрація і у травні 2004 року він відкритий для туристів. 9 серпня 2009 року відбулося відкриття експозиції відреставрованого Великого (Королівського) палацу.

 Тривалість: 7-9 годин
Послугу пропонують:
 Алла
м.Львів, вул.Костюка, 2
 тел.(032)297 08 18
www.alla.lviv.ua
  Вир мандрів
м.Львів, вул.Леся Курбаса, 8
 тел.(032)241 17 79
www.wyr.com.ua
Всесвіт
м. Львів, вул.Ф. Ліста, 3/3
 тел.(032)297 15 58
www.wseswit.lviv.ua
Галінтур
м.Львів, вул.Олени Степанівни, 2
 тел.(032)272 19 41
www.galintour.lviv.ua
Дана К
м.Львів, пр.Свободи,41
тел.(032)225 58 97
http://danatur.com.ua
Ельпіда
м. Львів вул.Фурманська 1а
 тел.(032)240 30 66
http://elpida.lviv.ua
Кий Авіа Вест
м.Львів, пл.Галицька, 14
 тел.(032)297 53 73
www.kawest.com.ua
Клуб мандрівників
м.Львів, вул.Вербицького, 12
 тел.(032)297 05 85
www.travellers-club.lviv.ua
Лемберг –тур
м. Львів, вул.Винниченка, 26/1
 тел.(032)254 61 57
www. lemberg-tour.com.ua
Леотур
м.Львів, вул.Вірменська, 8
 тел.(032)297 01 18
www.leotour.com.ua
Львівтурист, Львівське ЗАТ по туризму та екскурсіях
 м. Львів, вул.Коновальця, 103
 тел.(032)237 06 27
Міст тур
м. Львів, пр.Шевченка, 34
 тел.(032)297 08 52
www.meest-tour.com
Петбо
м. Львів, пл.Липнева, 2
 тел.(032)297 98 01
www.petbo.com.ua
Сан
м.Львів, пр.Шевченка,16
тел.(032)240 03 61
http://www.sun.lviv.ua

 

ОЛЕСЬКО – ПІДГІРЦІ – ПІДКАМІНЬ

     Це, безумовно, унікальний одноденний тур, оскільки стандартний маршрут замками Львівщини не включає Підкамінь – давнє містечко, де добре зберігся монастир з парком неподалік та козацькі хрести навколо скелі.

    Підкамінь. Старовинне село Підкамінь знаходиться у Бродівському районі на кордоні Львівської та Рівненської областей.

    Сюди варто приїхати не тільки, щоб побачити чудові краєвиди, а й оглянути унікальний оборонний домініканський монастир, дзвіницю, з якої видно вже за багато кілометрів, а також дивовижний, магнетичний камінь, оточений козацькими могилами, що є свідченням жорстоких боїв з татарами.

    На підставі проведених архітектурних досліджень у 1894 та 1997 рр. відомий історик  М. Рожко  вважає, що в часи Галицько-Волинського князівства камінь використовувався як основа для будівництва на ньому дерев‘яної двоярусної оборонної споруди фортеці. Відомо, що у ХІІІ ст. князь Данило Галицький побудував на важкодоступних вершинах ряд оборонних пунктів (Холм, Львів, Каменець, Данилів, Стіжок та ін.) Ймовірно, до цієї оборонної системи було включено і наскельну забудову в Підкамені. У цей період утворились і дві печери, розміщені у глибині гори під теперішнім монастирем. Одна з них слугувала підземним храмом, інша була келією.

    Найбільшою окрасою Підкаменя є чудовий  ансамбль Домініканського монастиря  XVII – XVIIІ ст., який складається з Вознесенського костелу (1612-1695 рр.), келій  XVII – XVIIІ ст., оборонних стін з воротами та баштами XVIIІ ст. На території монастиря монахи викопали також надзвичайно глибоку криницю (глибиною 97 м., за іншими даними 122 м.). Копали її 8 років і коштували ці роботи на той час дуже багато – 18 тис. золотих. У центрі подвір‘я в 1719 р. встановили чудову коринтійську колону з мідною та позолоченою фігурою Богоматері. Навколо монастиря розташовано кілька каплиць. У 1727 р. з великими урочистостями, що тривали 9 днів за присутності близько 100 тис. вірних, було короновано Чудотворний образ Матері Божої Підкаменської.

    Монастир мав багату бібліотеку, архів та картинну галерею, які майже повністю згоріли під час І Світової війни. Із 152 картин вціліло лише 7. Проте, найбільших  руйнувань зазнав монастир за радянської влади. З 1946 р. протягом десяти років на території монастиря була в‘язниця. Вона почала діяти взимку, тому в‘язні, рятуючись від холоду, спалили усі дерев‘яні речі з храму та келій, включно з іконами та вівтарями. Збереглося лише Чудотворне Розп‘яття XVIIІ ст. Згодом монастир використовувався як психоневрологічний диспансер, стайня та гараж. Лише у 1997 р. сакральні споруди та частину келій було передано монахам Студійського уставу УГКЦ.

 Тривалість: 7-9 годин
Послугу пропонує:
 Інльвів
 м. Львів, вул.Братів Рогатинців, 30/1
 тел.(032)235 76 35
www.inlviv.info

 

СТАРЕ СЕЛО та СВІРЖСЬКИЙ ЗАМОК

Старе село – Свірж

     Старе Село розташоване поруч зі Львовом  приблизно за 20 км. від обласного центру і адміністративно входить до Пустомитівського району.

    В XVII ст. замок  у Старому Селі був однієї з найбільших споруд такого типу на Львівщині, та й на сьогодні він є одним з найбільших в Україні, оскільки його територія становить приблизно 2 га.

    Замок мав форму правильного п‘ятикутника, який звужувався в західному напрямку. Верхню частину фортеці прикрашав багатий ренесансний аттик, який частково зберігся до наших днів. На кутах стояло шість башт, з яких збереглось три. На стінах де-не-де трапляються бійниці. Башти трохи вищі від стін. Цим досягається особлива монолітність всієї споруди. Дуже приваблива східна башта, завершення якої вирізьблено з каменю у вигляді розгорнутої корони.

    Колись замок був оточений валами і глибоким ровом. До нього вела дорога через болота, греблю, звідний міст від півдня, а з XVIII ст. побудовано браму від заходу. На вежі  є герб.

    Замок у Старому Селі спочатку належав Владиславу Острозькому, а пізніше сандомирському воєводі Заславському.

    Відомості про замок у Старому Селі досить суперечливі, але відомо, що в 1648 р. перед закінченням будівництва замком оволоділи козацькі частини Богдана Хмельницького. Потім у замку почав панувати князь Заславський, який не відмовився від підняття з руїн фортеці, адже за її мурами можна було безпечно заховатись. Фортеця була настільки сильною, що вже під час другого походу Хмельницького на Львів витримала облогу козацьких загонів, а в 1672 р. цей  замок не піддався туркам.

    Від поч. ХІХ ст. фортеця у Старому Селі почала остаточно занепадати і руйнуватися, оскільки замкову резиденцію перетворили на пивоварню, винокурню, різні склади тощо.

    Стіни замка збереглися порівняно непогано – це при тому, що на сьогодні, майже в жодному з українських замків не збереглися оборонні мури.

     с. Свірж, Перемишлянського району знаходиться в 16 км. від райцентру.

    Свірзький замок розташований у північно-східній частині однойменного села, замок стоїть на горі, яку колись оточували болота. Цікаво, що замкова гора має стародавню назву – Белз.

     Про Свірзький замок згадується  вже в XV ст., але та будова не збереглась до наших часів. В середині XVІІ ст. замок перебудовано. Ця чудова твердиня належала родинам Свірзьких та Цетнерів. Але сучасного вигляду він здобув в середині  XVІІ ст. Новий власник граф Цетнер перебудував замок і значного його зміцнив.

     В плані це неправильний квадрат з одноповерхових споруд, що концентруються  біля двох дворів. Вся територія поділена на дві частини: більшу – жилу і меншу – господарську. На увагу заслуговують фасад з брамою і дві наріжні башти. Господарська частина замка має окрему браму і одну башту.

     Слід відзначити, що архітектура Свірзької твердині подібна до архітектури львівського королівського арсеналу. Але палацовий стиль трошки не сумісний був з обороним призначенням, хоча місце було обрано вдало – замок був оточений непрохідними болотами, ставками, в підніжжі мурів ровами і звідним мостом.

     Замок кілька разів здобували козацькі загони, а в 1648 році спалили татари.  Часто руйнували турки. Але в 1672 і 1675 рр. він вистояв турецьку облогу і захистив у своїх мурах залогу, яка втекла з Поморянського замку.

     Під час Першої світової війни замок згорів, але у 1925 році знову перебудований.

     Свірзький замок не раз ставав об‘єктом кінозйомок. Саме тут були відзняті незабутні кадри останніх миттєвостей палкого кохання Д‘артаньяна і Констанції в одному з найпопулярніших фільмів декількох поколінь – «Д‘артаньян і три мушкетери».

 Тривалість: 5-6 годин
Послугу пропонують:
 Галінтур
м.Львів, вул.Олени Степанівни, 2
тел.(032)272 19 41
www.galintour.lviv.ua
Інльвів
м. Львів, вул.Братів Рогатинців, 30/1
 тел.(032)235 76 35
www.inlviv.info
Лемберг –тур
м. Львів
вул. Винниченка, 26/1
тел.(032)254 61 57
www. lemberg-tour.com.ua

 

5 ПЕРЛИН КАРПАТ

Розгірче – р.Кам’янка – Урич

        Розгірче. В цьому карпатському селі знаходиться скельний монастир (XIII-XIX ст.), який є унікальним двоярусним печерним комплексом. Від монастиря відкривається чудовий краєвид на навколишні хребти Сколівських Бескидів та річку Стрий.

               Кам’янецький водоспад та Мертве озеро. Кам’янецький водоспад – диво природи. Це каскад водоспадів висотою 7 метрів, який знаходиться в Національному природному парку “Сколівські Бескиди”. Вважається, що якщо дівчина зранку скупається у водоспаді, то протягом року вдало вийде заміж. Озеро Мертве (Журавлине) розташоване неподалік водоспаду, воно овіяне моторошними легендами. Кажуть, що місцеві ворожбити використовують воду з цього озера для виготовлення своїх трунків.

        Урич-Тустань. Державний історико-культурний заповідник “Тустань” – одне з найгарніших і наймальовничіших місць в Україні. Це гряда каменів-пісковиків у вигляді скель посеред Карпат, які утворилися 25 млн. років тому і створили мальовничий комплекс екзотичних форм і витворів: Чотири велетні, Орел, Мала скеля, Гострий камінь, Жолоб та інші. Урицькі пісковики – природній об’єкт, який має наукову, естетичну, рекреаційну та історико-культурну цінність.

       В ІІІ тисячолітті до нашої ери на скелях було святилище, а в ІХ-ХІІІ ст. на скелях був давньоруський оборонний комплекс, митниця і місто-фортеця, центральна частина укріплень займала 3 га. Тустань був важливим стратегічним пунктом і входив у єдину систему Карпатської лінії оборони південно-західних кордонів Київської Русі, а потім Галицько-Волинського князівства.

       Не тільки в Україні, але і у всій Європі нема до цього часу збережених дерев’яних фортець Х-ХІІІ ст., що ставить Тустань в ряд унікальних пам’яток давньоруської архітектури домонгольського періоду.

 Тривалість: 11,5 годин
Послугу пропонує:
 Крилос ком
пр.Чорновола, 7/321
тел.(032)260 04 10
www.vidvidat.com.ua

МОРШИН – СКЕЛІ ДОВБУША

Моршин – Бубнище

      Моршин. На межі Івано-Франківської та Львівської областей серед соснового бору знаходиться курортне містечко Моршин. Відомо, що вже у XV ст. мешканці Моршина звернули увагу на незвичайні природні властивості місцевих природних джерел. До глибини століть сягає промисел прикарпатських селян, які для власного користування та продажу із джерел мінеральної води випарювали кухонну сіль в металевих казанах в солеварні. Сьогодні Моршин – це одне з найвідоміших гастроентерологічних курортів в Україні та за її межами завдяки його унікальним джерелам мінеральних вод  та  вдалому географічному розташуванню.

    Скелі Довбуша. Скельно-печерний комплекс Скелі Довбуша — унікальна пам’ятка історії та природи післяльодовикового періоду. Унікальний скельний комплекс названий на честь легендарного опришка Олекси Довбуша. Це неповторне за своїми формами і розташуванням нагромадження гігантських скель, каменів, що нагадують дивовижні істоти, покраяне глибокими, завжди темними ущелинами, ямами, потаємними ходами та стежками.

Тривалість: 1 день
Послугу пропонують:
 Вир мандрів
м.Львів, вул.Леся Курбаса, 8
 тел.(032)241 17 79
www.wyr.com.ua
Галінтур
м.Львів, вул. Олени Степанівни, 2, тел.(032)272 19 41
www.galintour.lviv.ua
Ельпіда
м. Львів вул.Фурманська, 1а
тел.(032)240 30 66
http://elpida.lviv.ua
Кий Авіа Вест
м.Львів, пл. Галицька, 14
тел.(032)297 53 73
www.kawest.com.ua
Лемберг –тур
м. Львів
вул. Винниченка, 26/1
тел.(032)254 61 57
www. lemberg-tour.com.ua

 

ГІРСЬКОЛИЖНИЙ КУРОРТ СЛАВСЬКЕ

Славське

     Славське – гірськолижний курорт Українських Карпат взимку та мальовничий куточок влітку, де можна відпочити та гарно провести час. Містечко розташоване на відстані 120 км від Львова між хребтами Бескидів та Горган.

    Тим, хто полюбляє мандрувати пішки, цікавлять маршрути до Писаної криниці, підйом на гору Тростян, поїздка до пам’ятника Захару Беркуту (с.Тухля), а також прогулянка мальовничими берегами річки Опір та прекрасними вічнозеленими лісами, що урізноманітнить відпочинок в Карпатах.

Тривалість: 1 день
Послугу пропонують:
Кий Авіа Вест
м.Львів, пл. Галицька, 14
тел.(032)297 53 73
www.kawest.com.ua

 

ЗНАЙОМТЕСЬ:  МАРКІЯН ШАШКЕВИЧ

Львів – Підлісся

 

    Наш край відомий багатьма історичними постатями. Серед них помітно вирізняється постать Маркіяна Шашкевича – поета, громадського діяча, священика, просвітителя.

   Запрошуємо Вас відвідати місця Маркіяна Шашкевича у Львові та літературно-меморіальний музей Маркіяна Шашкевича, відкритий в 1986 р. в мальовничому селі Підлісся, де народився поет.

 Тривалість: 1 день
Послугу пропонує:
 Кий Авіа Вест
м.Львів, пл. Галицька, 14
тел.(032)297 53 73
www.kawest.com.ua
 

МУЗЕЙ МАРКІЯНА ШАШКЕВИЧА – ОЛЕСЬКИЙ ЗАМОК – ПІДГОРЕЦЬКИЙ ЗАМОК – ПЛІСНЕСЬКЕ ГОРОДИЩЕ- ЗОЛОЧІВСЬКИЙ ЗАМОК

Підлисся – Олесько – Підгірці – Золочів

      Підлісся. Село Підлисся, що мальовниче розкинулось біля підніжжя Білої Гори, – батьківщина українського поета М.Шашкевича (1811-1843), який увійшов в історію ук­раїнської культури як духовний просвітитель, натхнен­ник національного пробудження Галичини. Пропонуємо Вам відвідати літературно-меморіальний музей Маркіяна Шашкевича в селі, де народився поет.

      Олеський замок – один із найстаріших збережених в Україні замків. Перша згадка про нього датується ХІV ст. Замок пережив монголо-татар, належав литовцям, довгий час полякам. Цей оборонний замок, вважається своєрідним ключем від Галичини та Волині, бо стоїть на перетині цих двох великих регіонів. В свій час належав таким відомим родам як Даниловичі, Собєські, Живуські. По-різному складалась доля замку протягом його існування. був він твердиною і воїном, що до останньої змоги відстоював свою незалежність; був він бранцем, за володінння яких змагались королі; був він розкішним палацом і королівською резиденцією; був він і бунтарем, що виношував плани свого визволення.

Із 70-х років розпочинається історія Олеського замку як музею. У музеї зібрані сотні унікальних творів живопису, скульптури, прикладного мистецтва XIV – XIX ст. Серед них – ікони, портрети, натюрморти, великі батальні полотна, меблі, гобелени, значна колекція скульптури львівської школи XIV – XVIII ст. Біля підніжжя пагорба причаївся монастир капуцинів, збудований на кошти Северина Жевуського. На території монастиря, оточеного трьохметровим муром, було два ставки та сад.

      Підгорецький замок, на відміну від Олеського, не був замком оборонного характеру, збудований у стилі пізнього ренесансу в XVII ст., вважався однією з найрозкішніших резиденцій Європи. Свого часу був власністю польського короля Яна III Собєського.

     Підгорецький замок розміщено на схилі мальовничого узгір’я, яке в північному напрямку каскадом спадає до розлогої долини. Він є домінантою ансамблю, що складається з парку XVII-XVIII ст., костелу Святого Йосипа (XVIII ст), заїзду (поч. XVIII ст.) та інших споруд. Мурований замок заснував у 1635 році коронний гетьман Станіслав Конєцпольський на місці давніших укріплень, що належали родині Підгорецьких.

     Зведення замку в Підгірцях пов’язують з іменами французького військового інженера Гійома де Боплана та італійського архітектора Андреа дель Акви.   Спочатку замок було задумано як ренесансно-барокову укріплену резиденцію типу замок-палац. За планувальною конфігурацією він мав форму квадрата, окресленого казематованими приміщеннями та чотирма наріжними бастіонами. Таким чином утворились невеликий замковий двір і відкрита тераса південної частини укріплення.

    У другій половині XVII ст. в часи визвольних воєн та набігів татарських і турецьких загонів замок зазнавав руйнувань і спустошень, але залишався однією з найрозкішніших магнатських резиденцій Європи. З 1682 року Підгорецький замок-палац перейшов у власність родини Собеських, а в 1720 році його власником став Вацлав Жевуський. При ньому в 1728-1779 рр. замок відновили, надбудували третій поверх і переобладнали інтер’єри. Вацлав Жевуський зібрав у замку колекцію картин, зброї, книг, меблів? перевіз сюди з Олеського замку частину мистецьких творів.

    Саме цей період перебудов і формування інтер’єрів привніс у первісну пізньоренесансну архітектуру пластичні мотиви бароко. В 1752-1766 рр. за проектом К. Романуса було зведено в барокових формах і костел Святого Йосипа та переплановано регулярний парк у ландшафтний. Пізніше через фінансову неспроможність родини Жевуських замок почав занепадати. Реставраційні роботи тут було проведено лише у 1865 році.

    Підгорецький замок-палац є унікальною пам’яткою XVII ст, в якій яскраво віддзеркалюється завершальний етап еволюції оборонних споруд, формування на їх основі розкішних маєтків-палаців.

        Підгорецький монастир отців ЧСВВ. У XVIII столітті  поряд з літописним Пліснеськом було розбудовано монастир, який, за легендою, заснувала тут іще  1180 р. дочка Белзького князя Всеволода Олена. Про це свідчить  латинський напис на кам’яній плиті в монастирській церкві Св. Онуфрія. Нинішнього вигляду монастирська церква набула протягом 1726-1750 р.р. Її цінна мистецька пам’ятка – рококовий іконостас оригінальної форми. Перебуваючи  на території монастиря, варто також оглянути сонячний годинник, встановлений на стіні церкви.  

       Пліснецьке городище. Перебуваючи у Підгір’ях, варто також у присілку Пліснесько оглянути фортифікаційні вали найбільшого за розмірами  городища  періоду Київської Русі, яке згадується ще в літописах 1188 і 1233 року, а також у «Слові о полку Ігоревім». Надзвичайно складна і потужна  оборонна система Пліснеського городища (X-XIIIст.) викликає подив не лише у звичайних мандрівників, а у фахівців. За складністю  і потужністю  пліснеська  оборона  система не має рівних і перевищує всі відомі пам’ятки середньовіччя.

     Золочівський замок збудований у першій третині 17 ст. як оборонна фортеця. В`їздова вежа, Китайський палац, великий житловий палац творять прекрасну ренесансну гармонію. Впродовж віків замок-фортеця був королівською резиденціэю, панською садибою, тюрмою, навчальним закладом. Нині Золочівський замок — музей-заповідник, відділення Львівської галереї мистецтв.

    У першій половині 17 ст. в Золочеві на місці старого дерев’яного замку було збудовано новий, який оточували потужні земляні вали, обкладені каменем, з бастіонами на кутах та ровами з водою. Замок збудований за проектом невідомого італійського архітектора на кошти Якуба Собєського у 1634 році як оборонна фортеця. У дворі замку є два палаци. Більший з них має назву Великого палацу, а напроти виїзної вежі знаходиться Китайський палацик – унікальна пам’ятка архітектури. Таких палациків налічується лише три в Європі (Сан-Сусі, Петергоф, Золочів). Палац має вигляд двоповерхової шпилястої ротонди з одноповерховими бічними прибудовами.

    Історія замку цікава і багата на історичні та романтичні пригоди. У Китайському палаці проведена реставрація і у травні 2004 року він відкритий для туристів. 9 серпня 2009 року відбулося відкриття експозиції відреставрованого Великого (Королівського) палацу.

 Тривалість: 10 – 11 годин
Послугу пропонує:
 Галінтур
м.Львів, вул.Олени Степанівни, 2
 тел.(032)272 19 41
www.galintour.lviv.ua
 

МАЛЬОВНИЧЕ РОЗТОЧЧЯ

Страдч – Івано-Франкове – Яворів – Прилбичі – Мужиловичі – Воля-Любинська

                 Страдч. Атмосфера спокою, гармонії і краси робить святу Страдецьку Гору відомим відпустовим місцем як в Україні, так і за її межами. Вона займає особливе місце серед християнських святинь. Найстарішою частиною пам’ятки є унікальний печерний монастирський комплекс (ХІ-ХІІІ ст.), з якого можна довідатися, як виглядало первісне подвижницьке монаше життя. На Страдецькій горі знаходиться також храм Успіння Пресвятої Богородиці (1795р.), який згідно папської постанови наділений повним відпустом на кожен день у році. В храмі знаходяться: копія чудотворної ікони Матері Божої Нерушимої Стіни, ікони роботи Антона Манастирського, іконостас пензля Олекси Новаківського.
Під час перебування в Страдчі можна пройтися Хресною Дорогою, якій Папа Римський Пій ХІ в 1936р. надав статус Єрусалимської. Участь в Страдецькій Хресній Дорозі прирівнюється за своїми ласками і заслугами до участі в Єрусалимському Хресному Ході, яким колись ходив Ісус Христос.

                 Івано-Франкове (Янів). Мальовниче селище на березі великого ставу віддавна називалося “Галицькою Лозанною”. Завдяки чудовій природі Яворівського Національного природного парку це місце було і залишається одним з улюблених місць відпочинку людей. Окрім чудових краєвидів в селищі можна оглянути бароковий костел Пресвятої Трійці з дзвіницею (1663р.) та музей природи в Природному заповіднику “Розточчя”.

                 Яворів. Місто серед яворових лісів завжди славилося народними промислами, було однією з найулюбленіших резиденцій Яна ІІІ Собезького. У 1711р. в Яворові російський імператор Петро І заручився з Катериною І.
Зараз в місті на Вас чекає багато пам’яток історії та культури, найвизначніші серед яких: перлина галицької дерев’яної архітектури – церква Рідзва Богородиці з дзвіницею (1670р.), костел Петра і Павла (XVII ст.), дзвіниця церкви Святого Юра (1764р.). Цікаву експозицію мають історико-етнографічний музей “Яворівщина” та музей-садиба Осипа Маковея.

                 Прилбичі. Рідне село митрополита української греко-католицької церкви Андрея Шептицького, в якому збереглася могила матері митрополита графині Софії Фредро, церква-музей Андрея Шептицького.

                 Мужиловичі. В цьому селі збереглася чудова пам’ятка дерев’яної архітектури – церква Святого Михаїла (1660р.), яка є прекрасним твором мистецтва галицької школи.

                 Воля-Любинська. Можна пройтися на Поляну Бойової Слави, в якій обладнано бандерівську криївку-музей.

 Тривалість: 1 день
Послугу пропонують:
 Крилос ком
пр.Чорновола, 7/321
тел.(032)260 04 10
www.vidvidat.com.ua

БІЛАКИ (ГАЛИЦЬКЕ РАНЧО)

 Приватний зоопарк «Білаки» знаходиться у Самборі, Львівської області. Тут у просторих вольєрах живуть павичі, фазани, лисиці, єноти, бурий карпатський ведмідь, буйволи, олені — усього більше 20 видів. Слід зазначити, що більшість тварин потрапили сюди травмованими, хворими та ослабленими, але всіх виходили працівники підприємства.

 Разом-тур
Львівська обл., м.Дрогобич,
вул. В.Великого,5А
тел.(0324)41 79 90
tour.razom.biz

 

«ГОРДІСТЬ САМБІРЩИНИ»

 Самбір – Кульчиці

     Історія міста сягає в далеке минуле. Воно виникло на місці давньоруського послення Погонич по берегах річки Млинівки. З 1390 року за давнім Погоничем утвердилась назва «Самбір». Самбір лежав на перехресті важливих торгових шляхів, що значною мірою зумовило економічну активність і матеріальний добробут міста в епоху Середньовіччя. Сьогодні місто дуже затишне і яскраве. Різнокольорові будиночки на площі Ринок, Ратуша XVІІ – ХІХ ст., костел Ів. Хрестителя, XVІ ст., мощі Cв. Валентина, що зберігаються в церкві Різдва Пресвятої Богородиці, XVІІІ ст., костел Бернадинів XVІІ ст., мисливський будинок XVІ ст. та кілька типових австро-угорських урядових будинків.

    На Вас чекає екскурсія містом з відвіданням костелу, де зберігаються мощі Св.Валентина та костелу, в якому відбулося вінчання Лжедмитрія і Марії Мнішек, огляд центральної площі та Ратуші. Прогулянка затишними вуличками старовинного галицького міста.

    Далі запрошуємо Вас до Кульчиць – батьківщини гетьмана Петра Сагайдачного та козака Юрія Кульчицького – засновника першої кав’ярні у Відні. На Вас чекає відвідання музею, а також дегустація кави в унікальній кав’ярні.

 Тривалість: 8-10 годин
Послугу пропонує:
 Кий Авіа Вест
м.Львів, пл. Галицька, 14
 тел.(032)297 53 73
www.kawest.com.ua

САМБІР

 САМБІР – одне iз найстарiших мiст на Прикарпаттi, розташоване на лiвому березi Днiстра за 73 км вiд обласного центру Львова, на перехрестi дорiг Львiв – Ужгород, Дрогобич – Перемишль.

З археологiчних дослiджень вiдомо, що в цiй мiсцевостi iснували поселення людей ще в доiсторичнi часи, але першою друкованою згадкою про мiсто вважається 1241 рiк. Цього року загiн ординцiв спалив i сплюндрував тодiшнє мiсто Самбiр (теперiшнiй Старий Самбiр), а уцiлiлi мешканцi знайшли притулок, а згодом i пристанище у добре укрiпленому посадi Погонич, який ховався у лiсових хащах на березi Днiстра. Втiкачi розбудували його i вiд тодi цей посад став називатися Новим Самбором, а пiзнiше просто Самбором. З того тривожного року й починається лiточислення мiста.

Назву мiста пов’язують з рядом легенд. Однi дослiдники пiдтримують легенду, що назва мiста походить вiд словосполучення “самi бори” – лiси, якi росли в той час на приднiстровських околицях, iншi вважають правдивою легенду про назву мiста вiд назви червоної верби званої “самбiрка”, “самборина”, “самбiр”, ще iншi припускають походження назви вiд старослов’янського слова “собор”, “собори”. Є теж легенди про походження назви вiд кам’янистих пiщаних рiчкових осипищ – “шандра”, “рiнь”, вiд якогось племенi “собори” та вiд слiв “самоборотися”.

Нинi дiючий костел Зсiчення голови св.Iвана Хрестителя було вiдкрито у 1568 роцi на мiсцi старого дерев’яного костелу з 1370 року, який спалили татари 1498 роцi. Мурований костел теж горiв у 1637 роцi, але був вiдбудований i декiлька разiв вiдновлюваний. Пiсля останньої пожежi костел вiдновлено у 1846 роцi, а у 1888 роцi його вiдмальовано та встановлено новi вiвтарi, органи, амфону i новi вiкна.

Тривалість: 6-7 годин
Послугу пропонує:
Разом-тур
Львівська обл., м.Дрогобич,
вул. В.Великого,5А
тел.(0324)41 79 90
tour.razom.biz
 

СХІДНИЦЯ – УРИЧ

      Бальнеологічний курорт “Східниця” розташований в мальовничій долині, оточеній гірськими пасмами Карпат на висоті 600 метрів на рівнем моря. Перші спогади про це карпатське поселення відноситься до X-XI ст. В кінці 50-х років XX ст. інженер-еколог Омелян Соцький відкрив унікальні Східницькі мінеральні води, які не мають аналогів у Європі. Особливого значення східницькі джерела набули після Чорнобильської катастрофи.

          Скелі в селі Урич криють багато таємниць. Колись тут був замок Тустань. Це підтверджують рештки штучного муру, склепіння, вирубані заглибини (пази), печери, сходи, підскельні коридори, криничка. До сьогодні Тустань є загадкою. Можливо тут існував замок в середньовіччі і був знищений.

Існують легенди про підземні ходи від скель до лісу. Кажуть, що під скелями є підвали (де гуркотить земля) і в них заховані скарби.

     На заході розміщена ще одна група скель, що відома під назвою Гострий камінь, тут також є сліди кринички. Перекази твердять, що Тустань і Гострий камінь були колись сполучені підземним ходом.   

    Улітку 1884 року Іван Франко, який дуже любив гори, вів тут свою першу групу студентів мандрівників з Борислава через Східницю – Урич – Корчин – Бубнище і далі у Гуцульщину. Опісля Франко залюбки повертався сюди досить часто. 30 червня 1912 року біля скель зібралась патріотична українська молодь, яка тут відкрила меморіальну дошку на честь Тараса Шевченка, Маркіяна Шашкевича та Івана Франка. На скелі тоді були висічені слова : “Вставайте, кайдане порвіте!”.

 Тривалість: 4 години
Послугу пропонує:
 Разом-тур
Львівська обл., м.Дрогобич,
вул. В.Великого,5А
тел.(0324)41 79 90
tour.razom.biz
 

ПЕРЛИНИ БЕЛЗЬКОГО КНЯЗІВСТВА

Белз – Сокаль – Тартаків – Червоноград

     Белз. Це одне з найдавніших історичних міст України, архітектурна пам‘ятка середньовіччя, де збереглося характерне планування та структура площ і вулиць. Кажуть, що колись стрілки годинника на міській ратуші були зроблені з татарських стріл як свідчення того, що Белз був ласим шматочком – містом, яке стояло на перехресті торгових шляхів. Це місто є рідним для української, польської та єврейської культур. Площа Ринок, забудована старими кам‘яницями, древній парафіяльний костел з колишнім монастирем отців домініканців, Ратуша, дерев‘яна П‘ятницька церква, костел Марії Ченстоховської – це варто побачити.

     Сокаль. Згідно з легендою назва міста походить від  пташки-хижака. У 1424 році місту було надане Магдебурзьке право. Мав Сокаль і свій замок, від якого залишилось лише кілька назв вулиць та зображення міського герба, на якому на червоному фоні зображені високі стіни, міцні башти і гордий сокіл, що зустрічає гостей міста у воротах.

   Сьогодні Сокаль привітне містечко з великою кількістю пам‘яток. Окрасою міста є єпархіальна церква Св. Апостолів Петра і Павла, синагога 1762 р., церква Св. Миколая  XVІ ст. – товщиною стін 2,4 метри та капличка ХІХ ст. У храмі збереглися розписи пензля С. Строїнського (1752-1756). На березі Бугу розкинувся Бернардинський монастир.

     Тартаків.  Перша письмова згадка про Тартаків походить з 1415 року. Вже у XVІІ ст. Тартаків користувався міськими правами. На документах 1786 року фігурує велика печатка містечка із зображенням архангела Михаїла, який мечем вбиває змія. В давнину окрасою Тартакова був замок, оточений великою огорожею та високими деревами – резиденція магната Потоцького. У замку збирались вельможі з різних місцевостей і країн на відпочинок і забави. Тут була рідкісна книгозбірня, чимало картин, дзеркальний зал. Оборонний замок згодом реконструювали на палац в стилі французького необароко. На місці згорілої каплиці в 1875 році спорудили муровану церкву, яка збереглась донині. На жаль, садиба Потоцьких XVІІ – ХІХ ст., палац ХІХ ст. та флігель ХІХ ст. зазнали руйнувань через пожежу, що сталась за часів Незалежної України. Однак, збереглись мури замку XVІІ ст.

 Червоноград. В Червонограді (Кристинополі) запрошуємо до Палацово-паркового ансамблю графа Потоцького в стилі класицизму з музеєм релігії, а також до Церкви Св. Юрія Василіанського монастиря (1771р.) в класичному стилі.

 Тривалість: 1 день
Послугу пропонує:
 Інльвів
м. Львів, вул.Братів Рогатинців, 30/1
 тел.(032)235 76 35
www.inlviv.info
 

В СТІЛЬСЬКО ДО БІЛИХ ХОРВАТІВ

Миколаїв – Стільсько – Дуброва –

Стільсько городище – Ілів 

    Осередки язичницького, а згодом християнського культу білих хорватів виявлені в Миколаєві, Стільську, Діброві, Ілові. Весь унікальний комплекс розкинувся на площі 200 кв.км, і є непересічною пам’яткою давньої української історії та культури, що немає аналогів на європейському континенті.

 Тривалість: 11,5 годин
Послугу пропонує:
 Крилос ком
пр.Чорновола, 7/321
тел.(032)260 04 10
www.vidvidat.com.ua

ДРЕВНЯ ТУСТАНЬ

Урич

     У ІХ ст. тут виникло й почало розвиватись наскельне місто-фортеця Тустань. Чудернацька форма скель слугувала природними стінами, а проміжки між скелями будівничі заповнили дерев‘яними колодами, застосовуючи зрубну конструкцію. У скелі, де прилягали колоди та бруси, видовбували пази та вруби. Таким чином, сьогодні від дерев‘яних конструкцій залишились тисячі слідів, за допомогою яких багаторічний дослідник Тустані Михайло Рожко виконав графічну реконструкцію фортеці. Тустань була стратегічно важливим пунктом і входила до Карпатської лінії оборони рубежів Київської Русі, а згодом – Галицько-Волинського князівства. Фортеця існувала на перехресті торгових шляхів як контрольний митний пункт до карпатських перевалів. На скелях зосереджено найбільше у всіх Карпатах зображень-петрогліфів. Припускають, що комплекс Урицьких скель є святилищем астрономічно-календарного типу, пов‘язаного з рухом Сонця.

     Сьогодні Тустань – пам‘ятка природи та археології національного значення, яка не має аналогів у Європі. Комплекс скель  перебуває під охороною  Державного історико-культурного заповідника «Тустань» та Національного природного парку «Сколівські Бескиди».

     Відвідавши Урич, ви побачите велично химерні скелі з викарбуваними на них слідами давнини, печерами та гротами. Ви зможете уявити масштаби колишньої фортеці та геніальність будівничих-русичів, послухати розповідь екскурсовода про неприступний замок та безліч легенд. У музеї представлено історію, дослідження та графічну реконструкцію наскельного міста-фортеці.

     У селі ніби зупинився час. Тут збережений історичний агроландшафт, і все виглядає так, як і багато віків тому. Можна скуштувати страви традиційної кухні, переночувати у старій бойківській хатині гостинних місцевих господарів. Раз на рік знову оживає Тустань. На початку вересня з‘їжджаються до села Урич тисячі гостей з усіх куточків України на Фестиваль української середньовічної культури «Ту Стань»! І знову вирує фортечне життя, дзвенять мечі, свистять стріли, скачуть коні, працюють ковалі та гончарі, торгують заморськими товарами купці, усюди танці, співи, а як смеркне – оживе древній Змій, з‘являться володарі вогню та тіней, і знову Тустань братимуть штурмом ординці, і знову вистоїть неприступна фортеця з її відважними вояками-оборонцями.

 Тривалість: 8-10 годин
Послугу пропонують:
 Вир мандрів
м.Львів, вул.Леся Курбаса, 8
 тел.(032)241 17 79
www.wyr.com.ua
  Галінтур
м.Львів, вул. Олени Степанівни, 2, тел.(032)272 19 41
www.galintour.lviv.ua
Кий Авіа Вест
м.Львів, пл. Галицька, 14
тел.(032)297 53 73
www.kawest.com.ua
Лемберг –тур
м. Львів
вул. Винниченка, 26/1
тел.(032)254 61 57
www. lemberg-tour.com.ua
 

ОБЛОГА ЗВЕНИГОРОДА

Свірж – г.Камула – Звенигород

         Свірж. Один з наймальовничіших та найромантичніших замків в Україні замок Свіржських-Цетнерів збудований в ренесансному стилі (1484р.) над мальовничим ставом. Замок був і є об’єктом численних кінозйомок. Біля замку також знаходяться костел Успіння Богородиці (1546р.) та руїни оборонної вежі (1484р.).

         г.Кмула. Найвища (471,9 м) вершина Подільської височини та горбистого пасма Гологори. Неподалік гори знаходяться мальовничі скелі, залишки давньоруського городища Х-ХІІІ ст. Околиці Камули та сама гора завжди вабили і ваблять людей. Це пов’язано як з цілющою енергетикою, так  з прекрасною природою і чудовими пейзажами.

         Звенигород. Колишня столиця могутнього Звенигородського князівства донесла до нас залишки давньоруського городища (Х-ХІІІ ст.), фундаменти кам’яної церкви (ХІІІ ст.) та дорогу (ХІІ ст.).

 Тривалість: 11,5 годин
Послугу пропонує:
 
Крилос ком
пр.Чорновола, 7/321
тел.(032)260 04 10
www.vidvidat.com.ua
 

СТАРОДАВНІ ПОСЕЛЕННЯ НАВКОЛО ЛЬВОВА

    Стільсько -  Розгірче – Урич

    Одноденний тур, який дає вам можливість провести час за межами міста, оглядаючи околиці Львова, відчуваючи історичне багатство регіону, споглядаючи неймовірно красиві Українські Карпати. Ви відвідаєте Стільське городище – столицю Білих Хорватів; Розгірче – скельний монастир XIII ст.; фортецю Тустань на Урицьких скелях (с. Урич).

    Стільсько. Село Стільсько розташоване в глибокій долині річки Колодниці на краю лісів. Проведені тут народні перекази про те, що понад тисячу років тому, на вкритому пралісом плато, існувало величезне укріплене місто – столиця князівства чи держави слов‘янського племені  білих хорватів. За площею білохорватське Стільсько було справжнім мегаполісом серед європейських міст у ІХ-Х ст. Воно займало площу 250 гектарів при загальній довжині оборонних стін близько 10 кілометрів.  Територію  давнього міста  кілька разів оперізували потужні вали, рови та штучні тераси. Про давній родовід цього поселення свідчать знайдені тут скарби римських монет.

        В околицях Сільська існували численні поселення, некрополі та святилища. Залишком одного з них є три печери у лісі поблизу села Ілів. Приміщення в скелях були видовбані, ймовірно, у дохристиянські часи, а згодом їх заселили монахи.

    Розгірче. Неподалік села Розгірче, що за 27 км. від  Стрия, біля підніжжя гірського хребта, розташований унікальний скельний монастир, перші згадки про який датується 1460 і 1469 рр. З ХІV до ХVІІІ ст. тут молились і господарювали монахи-василіани. Скельний монастир знаходиться в лісі на узбіччі гірського схилу, безпосередньо над східним кінцем села. Складається він з кількох келій для монахів і розташованої вище висіченої в скелі церкви, до якої ведуть кам‘яні сходи.

    Вважають, що за часів Київської Русі монастир міг бути частиною оборонних украплень і сполучатися із розташованою за 15 км. звідси наскельною фортецею у сусідньому Бубнищі Івано-Франківська область).

           Урич-Тустань. Державний історико-культурний заповідник “Тустань” – одне з найгарніших і наймальовничіших місць в Україні. Це гряда каменів-пісковиків у вигляді скель посеред Карпат, які утворилися 25 млн. років тому і створили мальовничий комплекс екзотичних форм і витворів: Чотири велетні, Орел, Мала скеля, Гострий камінь, Жолоб та інші. Урицькі пісковики – природній об’єкт, який має наукову, естетичну, рекреаційну та історико-культурну цінність.

       В ІІІ тисячолітті до нашої ери на скелях було святилище, а в ІХ-ХІІІ ст. на скелях був давньоруський оборонний комплекс, митниця і місто-фортеця, центральна частина укріплень займала 3 гектари. Тустань був важливим стратегічним пунктом і входив у єдину систему Карпатської лінії оборони південно-західних кордонів Київської Русі, а потім Галицько-Волинського князівства.

       Не тільки в Україні, але і у всій Європі нема до цього часу збережених дерев’яних фортець Х-ХІІІ ст., що ставить Тустань в ряд унікальних пам’яток давньоруської архітектури домонгольського періоду.

 Тривалість: 9 годин

Послугу пропонує:
 Інльвів
м. Львів, вул. Братів Рогатинців, 30/1
 тел. (032)235 76 35
www.inlviv.info